ההצגות

 

לתיאטרון כיום שתי הצגות פעילות העוסקות בנושאים מגדריים איתם מתמודדות בנות, בנים, הורים ומחנכים.

ההצגות משלבות: משחק של שחקניות, הפעלה של בובות גדולות ממדים, מוזיקה מקורית  וקטעי רקוד. במהלך ההצגה מגיבים הצופים למתרחש על הבמה ומעודדים את "הגיבורות והגיבורים" להצליח במשימות ובאתגרים שלקחו על עצמן/ם.

באמצעות ההצגות אנו שואפות להעלות את המודעות ולהעביר מסרים המחנכים לשוויון מגדרי. לייצר שיח ולקדם תפיסות שוויוניות- לזכות של כל ילדה וילד לקבל הזדמנות שווה להגשים את הכישורים, היכולות והחלומות, ולהסיר תוויות חברתיות מגבילות ופוגעניות.

למי מיועדות ההצגות?

ההצגות מיועדות לילדות ולילדים בגילאי 4 ומעלה וגם למבוגרים, אנשי חינוך, גננות מורות ולכל המשפחה.

 

הצגה גדולה-  יובל יוצאת מן הכלל

עוסקת בנושא הסללה- כאשר אנחנו בוחרים מסלול מראש ומכוונים בנים ובנות כבר מגיל צעיר ללכת בו- כתוצאה מכך אנו מצמצמים את האפשרויות הפתוחות בפניהם ומכוונים אותם לבחור מה ש"מתאים לבנות" או מה ש"מתאים לבנים" כגון תחום לימוד או עניין. בעשותנו כך, אנו מקבעים את אי השוויון ומגבילים את חופש ההתפתחות והחירות האישית של כל ילד וילדה לממש את הכישרונות הטבעיים ונטיות הלב האישיות.

בהצגה, יוצאת הדמות הראשית "יובל", למסע הרפתקני במסגרתו היא פוגשת דמויות חיוביות המעודדות אותה למצוא בתוכה את הכוחות והתשובות לצד דמויות המעכבות ומעלות בה חששות לגבי יכולותיה וכוחותיה.

משך ההצגה: 45 דקות

3 שחקניות, 6 בובות

מחזה: מכי חכם נאמן, שרון גרוס

בימוי: שרון גרוס

עיצוב בובות: מעיין צמרת

מוזיקה מקורית: אייל עצמון

ייעוץ וליווי אמנותי: סנדרה שדה

הצגה קטנה-  כישרון בתוך ארון

עוסקת ב"אידיאל היופי" ובדימוי גוף אצל בנות ובנים. החברה שלנו מציבה כבר בגיל צעיר בפני ילדות , אידיאל של יופי שהוא כמעט בלתי ניתן להשגה. החשיבות הרבה המיוחסת למראה החיצוני של ילדות גורמת לעיתים קרובות, לפגיעה בהערכה עצמית.

בהצגה, הדמות הראשית " שרון", לא אוהבת את המראה שלה, היא מתמודדת עם התווית של "לא מקובלת" ולא מחשיבה כבעל ערך את הכישור המרכזי שלה שהוא ה"כרטיס" הכי משמעותי שלה להתקדם ולזכות בהערכה וגם באושר.

משך ההצגה: 30 דקות

שחקנית ובובה

מחזה: מכי חכם נאמן, שרון גרוס

בימוי: שרון גרוס

עיצוב בובות: מעיין צמרת

ייעוץ וליווי אמנותי: סנדרה שדה

השחקניות בהצגה "יובל יוצאת מן הכלל

אילנה וינשטיין- משחקת בתפקיד הראשי- הילדה יובל ובמקביל מפעילה את "סימה החתולה" בובת חתולה שובבה ופמיניסטית הצמודה אליה במשך כל ההצגה. אילנה, שחקנית ובובנאית מקצועית, בוגרת בית הספר למשחק: הסטודיו לאומנויות הבמה, תיאטרון חולון וביה"ס לבובנאות במרכז תיאטרון בובות חולון.

השחקניות הנוספות- הן צעירות הלומדות תיאטרון במסגרת עמותת "קול הנוער" ביפו ד'. הם משחקות בתפקידים כפולים , מביאות עושר רב-תרבותי וייחודי לבמה ומפיחות חיים בבובות גדולות אותן הן מפעילות בכישרון רב.

רים חמדאן- בתפקיד שמחה הפר ו"שומר הדרך"

סתו בית יעקב- בתפקיד- מרנינה העז, האמא של יובל וסמי החתול.

וסיליסה קולומנסקי- בתפקיד סמי החתול ושמחה הפר

מאור אוזודובה- בתפקיד האימא של יובל, "שומר הדרך" ומרנינה העז.

 

מדברי השחקניות המשתתפות בהצגה:

אילנה וינשטיין"בובינה בשבילי זה מקום מקסים שמשלב בובות בצורה תיאטרלית ונערות בסיכון בצורה המקצועית והטובה ביותר וביחד עם זאת בחום ואהבה אינסופיים. כך גם הרגשתי אני כשנכנסתי לבובינה , את החיבוק הגדול.

אני מאוד אוהבת את ההצגה יובל יוצאת מהכלל אני חושבת שלי אישית היא איזשהו אתגר של לשחק שתי דמויות בבת אחד, ובנוסף זה נותן אפשרות לווירטואוזיות.

אני חושבת שההצגה עצמה מאוד מקצועית. לא מתחנפת לרגע לקהל ובאמת מראה שאין הבדל גדול בין בנים לבנות והכל רק עניין של הגדרה , כולם יכולים לעשות הכל. כמו שבת יכולה לשחק כדורגל בן יכול לשחק בבובות. אני מאמינה שיש שליחות בהצגה משום שהיא פותחת את עיניי הקהל לנושא השוויון המגדרי ועשויה להשפיע על העתיד. אני מאוד אוהבת את בובינה בכלל ואת ההצגה יובל יוצאת מן הכלל בפרט."

 

מאור אוזודובה: "בובינה בשבילי זה קול, קולן של הבנות שלא תואמות את הנורמה. הקול הקטן שבי, שלעולם לא עמד בנורמות החברתיות. תמיד הייתי אחת מהבנים- התאמנתי בקראטה, שיחקתי כדורגל, טיפסתי על עצים עד שבגיל מסוים ההקנטות והלעג מצדם של ילדים מסוימים התחילו לחלחל והחלטתי לוותר על כל אלו רק בכדי להשתלב.

בובינה בשבילי זו הרפתקה, כל דמות ודמות נבנתה בהרבה השקעה ואהבה מצדן של כל הנפשות המעורבות. בובינה בשבילי, זו הזדמנות. הזדמנות לקבל ולחבק בעצמי את הילדה שרק רצתה לעשות מה שהיא אוהבת. לייצג את המגוון של בני האדם ולהראות לילדים (ואולי אף להורים) שכל דרך היא לגיטימית. הדרך היא זו שמעצבת את האישיות שלנו, את החיים הבוגרים שלנו. 

וכאן אנחנו חווים את יובל, שעושה את כל זאת במגושמות חיננית ונהדרת

התקווה שלי היא להשפיע לפחות על ילד או ילדה אחת. שאני אהיה בשבילם מה שלא היה בשבילי."

 

רים חמדאן: "כשאני מפעילה את "שמחה" אני מרגישה שאומנם שמחה הוא בובת פר, אבל השמחה קופצת מתוכו , הוא פשוט אוהב להוציא אותה החוצה. שמחה הוא פר רגיש, הוא נותן לי תחושה של ידיד אמתי, שהוא מבין אותי , באמצעותו אני מצליחה להבין יותר, גם את עצמי. אני מכבדת מאוד את ההזדמנות לבנות את התפקיד של "שמחה" ובהחלט גאה להיות חלק מצוות השחקניות בהצגות של תיאטרון בובינה.״

052-801-7575 // 052-870-0161 • דוא"ל bubina.puppet@gmail.com • כתובת למשלוח דואר: צויפל 3 תל אביב 6789546